Naujienos

Atgal

Brangstantis biokuras augina šilumos kainas

2018-09-20

 Kaip visada, artėjant naujam šildymo sezonui, kyla daug klausimų, nesusikalbėjimo, baimių. Gyventojai nežino, kiek reikės mokėti už šilumą naujojo šildymo sezono metu, politikai reiškia kraštutinai priešingas mintis - vieni gąsdina, kiti guodžia. Tačiau visada kalčiausi lieka šilumininkai, kadangi visi galvoja, kad šilumininkai kelia kainas ir sunkina ir taip nelengvą vartotojų gyvenimą. O kaip gi yra iš tikrųjų?
Pirmiausiai reikia atsiminti vieną „šventą" tiesą - šilumos kainas vartotojams nustato ne šilumininkai. Šilumos kainas nustato Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija (VKEKK).
Pabandykime paanalizuoti, kokia gi padėtis Radviliškyje prieš artėjantį naująjį šildymo sezoną. Kadangi visiems prie šilumos tinklų prisijungusiems vartotojams šilumą tiekia tik UAB „Radviliškio šiluma", paprasčiausiai ir patogiausiai yra remtis šios įmonės praktika ir skaičiavimais.
Kaip jau minėjau, kainą vartotojams nustato Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija, tačiau reikia pažvelgti, kokiu pagrindu ta kaina nustatoma.
Visų pirma reikia atsižvelgti į tai, kad visos gyventojams teikiamų sąskaitų eilutės yra surašomos pagal nustatytas metodikas, kurias sukuria ne šilumos gamintojai, bet aukščiau stovinčios institucijos.
Gyventojams parduodamos šilumos kainą sudaro dvi dalys - pastovios išlaidos (mechanizmų nusidėvėjimas, einamieji remontai, darbuotojų atlyginimai ir kitos) ir kintamosios išlaidos (kuro, elektros, vandens pirkimo ir pelenų tvarkymo). Radviliškio katilinėje kintamosios išlaidos sudaro daugiau kaip trečdalį (35,31%) visų išlaidų, kurių beveik visos (33,52%) tenka kuro pirkimui. (2017 m. skaičiai). Šilumai gaminti Radviliškyje naudojamos dujos ir biokuras Kadangi gamtinių dujų tas pats energijos kiekis kainuoja tris kartus brangiau, negu biokuro (415 EUR ir 138 EUR), stengiamasi naudoti kuo daugiau biokuro (čia taip pat 2017 m. skaičiai). Visi šie veiksniai įtakoja šilumos kainą gyventojams. Jos pastovioji dedamoji Radviliškyje nesikeičia jau trys metai. Keičiasi tik perkamo kuro kaina. Nuo 2016m. 100% medžio skiedros perkame biokuro biržoje.
Galime paanalizuoti kaip keitėsi perkamo biokuro kaina 2015-2018 metais.

Grafiškai tai atrodytų šitaip:

 

 

Matome kaip stipriai pašoko biokuro kaina 2018 m. Lyginant su 2017 m. ir įvertinant tai, kad dalis biokuro buvo pirkta pigiai kaip rezervas 2017 m., matome, kad kaina padidėjo beveik trečdaliu (27.2%). Bandykime paskaičiuoti, kiek toks kuro kainos padidėjimas šiuo metu turėtų padidinti šilumos kilovatvalandės (kWh) kainą:
27% sudaro apie 50,5 EUR/tne = 4,34 EUR/MWh = 4,34 ct/kWh kainą. Nustatėme, kad kuro kaina sudaro 33,52% visų sąnaudų, todėl prognozuojamas 1,46 ct/kWh kainos padidėjimas. Tačiau nereikia užmiršti, kad biokuro kaina iki metų pabaigos dar gali didėti. Juokinga, bet, pajutusi, kad gali būti pradėta dalinė šilumos gamyba iš gamtinių dujų, minėta Kainų Komisija prieš 2018 m. šildymo sezono pradžią drastiškai trečdaliu (31%) pakėlė gamtinių dujų kainą šilumos gamintojams, gyventojams palikdama tą pačią.
Kiek tai galėtų atsiliepti realiems šilumos vartotojams (gyventojams)?
Kaip pavyzdį paimkime dviejų standartinių (51 m2) Radviliškio butų (renovuoto ir nerenovuoto) šildymo kaštų prognozes:

Kokias išvadas būtų galima padaryti, žvelgiant į šiuos skaičius:
1. Šildymo kainos tikrai didės;
2. Kaip matome iš lentelės renovuoti namai pajus ženkliai mažesnę naštą;
3. Valstybė privalo rasti būdų sumažinti biokuro gamintojų pelnus, nes sukurta biokuro birža to padaryti negali nes neturi tam jokių svertų (dirba kaip pardavėjas pasiimdamas savo dalį).
P.S. Ruošiant straipsnį spaudai, dalyvauta 2018-09-11 biokuro pirkimo biržoje. Norėta nupirkti 720 tne skirtingų rūšių medžio skiedros. Mes siūlėme vidutinę 223 EUR kainą, nupirkome tik 120 tne, nes, Tiekėjų nuomone, tokia kaina yra per maža ir daugiau skiedros tokia kaina nepardavė. Laukia šildymo sezono pradžios kada galės parduoti dar brangiau.
Informacija skaitytojui apie biokuro biržos procesą. Deja ne mes ieškome kur nupirkti pigiau bet pardavėjai žiūri į mūsų pasiūlytą kainą ir nutaria parduoti arba neparduoti.


UAB „Radviliškio šiluma" informacija