Energijos taupymas

Atgal

Video

Video anglų kalba apie efektyvų šilumos naudojimą:

https://www.youtube.com/watch?v=wpnqUNqbIe4

https://www.youtube.com/watch?v=op9xAWs75cEPaprasti patarimai, kaip gyventi bute šilčiau

Užsandarinkite langus. Plyšius tarp stiklo ir lango rėmo bei tarp lango rėmo ir sienos užsandarinkite silikoninėmis ar kitomis izoliacinėmis medžiagomis. Sandarinti reikia ne tik lango rėmus, bet ir stiklą. Jei tinkamai sandarinti langai, būstas bus geriau apsaugotas nuo šalčio, skersvėjų ir gatvės triukšmo, o kambaryje temperatūra pakils.

Neužstatykite radiatorių baldais ir dekoratyvinėmis grotelėmis. Neuždenkite radiatorių užuolaidomis. Tai trukdo šilumai sklisti į kambarį.

Patalpas vėdinkite kelis kartus per dieną pilnai atidarę langus ir sudarę trumpalaikį skersvėjį, kuris pakankamai išvėdintų patalpą, padėtų išvengti drėgmės ir kvapų kaupimosi. Geriau vėdinti intensyviai, bet trumpai, negu vėdinti ilgą laiką. Išeidami iš kambario uždarykite langus ir orlaides. Tai leis namuose palaikyti pastovią temperatūrą. Prieškambario, laiptinės ir kitų šaltų patalpų duris laikykite uždarytas.

Saulėtomis rudens/žiemos/pavasario dienomis atitraukite užuolaidas ir žaliuzes – leiskite saulės spinduliams apšviesti ir pašildyti Jūsų būstą.

Energijos vartojimo efektyvumo problemos ir jų sprendimo būdai

Lietuvos šilumos tiekėjų asociacija konstatuoja, kad Lietuvoje daugelio neatnaujintų (nerenovuotų) daugiabučių gyvenamųjų namų, pastatytų  iki 1993 m., vidaus šildymo ir karšto vandens tiekimo sistemos, priklausančios namo butų (patalpų) bendraturčiams, vis dar neatitinka privalomųjų reikalavimų: jos dažnai išbalansuotos, butuose (patalpose) įrengti neprojektiniai šildymo prietaisų paviršiai, vamzdynai susidėvėję, pažeisti korozijos.

Siekdami mažesnėmis sąnaudomis sumažinti šilumos suvartojimą tokiuose daugiabučiuose gyvenamuosiuose namuose, butų (patalpų) savininkai turėtų atlikti šiuos darbus:

- Sutvarkyti daugiabučio gyvenamojo namo bendrojo šilumos energijos tiekimo vamzdyną – užtikrinti sandarumą, izoliuoti.

- Pasiekti, kad butų (patalpų) šildymo prietaisų paviršiaus plotas atitiktų projektui. Tam, kad namo šildymo sistema būtų subalansuota, reikia, kad radiatorių ir (ar) jų sekcijų kiekviename bute būtų tiek, kiek numatyta namo šildymo sistemos projekte. Dėl šildymo sistemos išbalansavimo šilumos suvartojimas name yra neefektyvus – patalpų oro temperatūra skirtinguose butuose gali esmingai skirtis, kai kurie butai (patalpos) peršildomi, švaistant šilumos energiją, o kituose butuose (patalpose) šalta. Atstačius šildymo prietaisų skaičių į projekte nustatytą, pastate būtų naudojama mažiau šilumos ir patalpų oro temperatūra skirtinguose namo butuose būtų lygesnė.  

- Gyventojų sąmoningumas šilumos sutaupymą daugiabučiuose gali sumažinti net iki 20 proc. (langų durų plyšių sutvarkymas, įprotis uždaryti lauko, koridorių duris ir panašiai). Tačiau efektyvus šilumos taupymas daugiabučiuose namuose įmanomas, tik jeigu visi gyventojai įsitrauks ir prisidės prie šilumos taupymo proceso.

Šildymo sistemos pertvarkymas įmanomas tik pasibaigus šildymo sezonui, būtent šiuo laikotarpiu daugiabučių namų vartotojams vertėtų aptarti, kokias priemones jie įgyvendins iki rudens, kad ateinantį šildymo sezoną butuose būtų užtikrinta komfortiška oro temperatūra, o išlaidos šildymui mažėtų.

Įgyvendintos vartotojų švietimo ir konsultavimo priemonės

Du kartus 2020 m. vartotojams kartu su sąskaitomis teikėme informaciją, skatinančią efektyviau ir taupiau vartoti šilumos energiją:

1) Kartu su sąskaitomis už 2020 m. vasario mėnesį pateikėme informaciją apie šilumos suvartojimą. Palyginome, kaip skiriasi to paties daugiabučio namo suvartojimas po atliktų atnaujinimo (modernizavimo) darbų. Palyginome 2019-2020 šildymo sezono, ir 2004-2005 šildymo sezono suvartojimo skirtumus. Aiškiai matomas suvartojimo skirtumas įrodo, kad techninė namo būklė daro didžiausią įtaką šilumos energijos taupymui. Pateikėme informaciją, kaip galima patikrinti savo šilumos suvartojimą šildymui savo name, taip pat priminėme paprastas ir lengvai prieinamas šilumos taupymo priemones, kurių vartotojai gali imtis ir be namo atnaujinimo;

2) Su sąskaitomis už 2020 m. kovo mėnesį bendrovė teikė informaciją gyventojams apie pastato šilumos sunaudojimų skirtumus. Informacija teikiama, siekiant formuoti vartotojų suvokimą apie šilumos energijos vartojimą. Pateikėme palyginamą apie šilumos suvartojimą daugiabučiuose namuose pagal jų techninę būklę. Kad akivaizdžiau matytųsi skirtumas, suvartojimą atvaizdavome grafiškai. Priminėme, kokių priemonių galima imtis jau šiandien, kad sumažinti šilumos eikvojimą. Siekiame, kad vartotojų keistų įpročius ir priimtų sprendimus, įtakojančius efektyvesnį šilumos energijos vartojimą.